Dlaczego dbanie o olej silnikowy jest takie ważne?

Każdy kierowca powinien mieć świadomość tego, że wybieranie wysokiej jakości oleju oraz regularne sprawdzanie jego poziomu, jest niezwykle istotne z punktu widzenia żywotności silnika. Właśnie dlatego koniecznie należy dowiedzieć się kiedy uzupełniać ten płyn eksploatacyjny, a kiedy trzeba go wymienić i jak to robić.

Żeby zrozumieć dlaczego brak oleju oznacza niemałe problemy, warto zdobyć jak najwięcej informacji na temat jego właściwości. Mając jasność do czego dokładnie służy, łatwiej zapamiętać, że samochód nie może bez niego działać, w każdym razie niezbyt długo…

 

Funkcje oleju silnikowego

Zmniejszanie tarcia – z tym głównie kojarzy się olej, który wytwarzając film smarny chroni ruchome części silnika przed szybkim zużyciem i usterkami. Jednak okazuje się, że środek smarujący odpowiada również za chłodzenie elementów, które mocno się nagrzewają. Ciepło odprowadzane jest do miski olejowej, a temperatura silnika nie przekracza niebezpiecznego pułapu. Poza tym olej chroni jego części przed korozją oraz utrzymuje go w czystości, wypłukując zanieczyszczenia i osady. Natomiast trzeba zdawać sobie sprawę z tego, iż to nie wszystko jedno, jaki płyn eksploatacyjny zostanie zakupiony, a następnie dolany do silnika.

Jak wybrać olej?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych olejów silnikowych i sporo z nich charakteryzuje się wysoką jakością. Oczywiście należy brać to pod uwagę, ale bardzo istotne są również takie czynniki jak: baza olejowa, lepkość, a przede wszystkim zalecenia producenta. Właściwie trzeba zacząć od tego ostatniego punktu, zaglądając do instrukcji obsługi samochodu. Odpowiednie informacje można znaleźć też na stronach internetowych firm oferujących oleje silnikowe. Na tej podstawie wybiera się produkt mineralny, półsyntetyczny lub syntetyczny o określonej lepkości i klasie jakości. Im dokładniej dobrany będzie olej, tym lepiej dla silnika, ale również innych podzespołów. A jak często należy go dolewać i skąd wiadomo, że przyszedł już czas na wymianę?

Dolewanie i wymiana oleju

Jednym z najbardziej oczywistych sygnałów, że prawdopodobnie należy dolać olej do silnika, jest zapalenie się odpowiedniej kontrolki. Natomiast może się okazać, że świeci się ona dlatego, iż zapchał się wlot oleju do pompy, zepsuł się czujnik ciśnienia itd. W związku z tym warto sprawdzić poziom płynu eksploatacyjnego w silniku, a w ogóle najlepszym pomysłem jest powtarzanie takiej czynności zawsze, kiedy przejedzie się kilkaset kilometrów. Ważne, aby auto stało wówczas na równej nawierzchni, a olej nie był gorący. Najpierw trzeba wyjąć bagnet olejowy i przetrzeć go chusteczką albo szmatką, a następnie włożyć go w to samo miejsce. Po ponownym wysunięciu będzie można zobaczyć ślad po oleju, a zarazem dowiedzieć się jaki jest jego aktualny poziom. Jeśli okaże się za niski, dolewa się właściwie dobrany produkt pamiętając, iż silnik nie może być wtedy rozgrzany, a także, że środka smarnego nie powinno być ani zbyt mało, ani zbyt dużo.

Podczas sprawdzania poziomu oleju warto powąchać go, przyjrzeć się jego barwie oraz czy nie ma w nim zanieczyszczeń. Może okazać się bowiem, że powinno się już wziąć pod uwagę wymianę. Bez wątpienia jest ona konieczna co kilkanaście tysięcy kilometrów. Sporo zależy od tego jak dużo kierowca jeździ autem, od sposobu jego prowadzenia, intensywności eksploatacji silnika oraz warunków jazdy. Trzeba też zapoznać się z zalecaniami producenta. Na wymianę oleju można umówić się z mechanikiem, albo zrobić to samodzielnie. W tym celu najlepiej wybrać moment, w którym silnik jest ciepły, założyć rękawiczki, podstawić pojemnik pod miskę olejową i odkręcić korek. Następnie należy wymienić filtr olejowy. Po zakręceniu korka można wlać nowy olej – partiami, czekając aż rozprowadzi się po silniku i sprawdzając jego poziom.

Zapozna się z naszą ofertą pomocy drogowej w Warszawie!